Kockázat nélkül aratnak a kamu tőzsdei cégek Magyarországon
Ízlelgessük egy picit ezt a címet.
Aztán ugorjunk a lényegre:
Sajnos a Budapesti Értéktőzsde egyik legsúlyosabb problémájáról van szó. Arról, hogy az egykor, leginkább privatizációs mechanizmusok révén a tőzsdére keveredett néhány nagy papíron - Magyar Telekom, Mol, Richter és OTP - kívül alig akad értelmezhető részvény a BÉT-en. Persze nincsenek egyedül, vannak még tisztességes társaságok, amelyek valamit vártak a tőzsdei léttől. De sajnos van egy jó csomó szélhámos is.
Nem, nem igaz. Nem a Budapesti Értéktőzsde problémája. Az egész magyar gazdaságé. A tőzsde szerepe az lenne, hogy a részvényeken keresztül tőkéhez juttassa a feltörekvő vállalkozásokat. Na most amikor mindenki 100%-ban cinkelt lapokkal játszik, akkor ebből a büdös életben nem lesz működő gazdaság.
Nem mi találtuk fel, minden ilyen tőkepiaci csalásnak erős nemzetközi hagyományai vannak, bóvli papíroktól hemzseg az amerikai börzék története is. Csakhogy kint a börtönök is tele vannak ezekkel a csalókkal, az amerikai felügyelet - a SEC - nem viccel,
Hát nálunk sem viccelnek. Sokkal inkább az a baj, hogy ezt komolyan gondolják:
Lecsapott a Magyar Nemzeti Bank. Kevésbé ismert vállalkozásokat és egy, a tőkepiacon egyáltalán nem ismert magánszemélyt büntetett meg pármillió forintra. Wash trade-eltek, vagyis ugyanazok adták és vették valamelyik részvényt.
Na ettől aztán jól meg fognak rettenni...